تبلیغات
سالاد فصل - سفری لذت بخش به بهشت کوچک کردستان +تصاویر
 
سالاد فصل
نام بانه را از كلمة كردی«بان» به معنی بام و بلندی و متأثر از ارتفاعات و نحوة استقرار و موقعیت شهر بانه می‌دانند بعد از حمله اعراب وحاكمیت اسلام طایفه‌ای به نام «اختیار دینی‌ها» حكومت رادر شهر بانه به دست گرفته وتا دوره زندیه در این شهر حكومت نموده اند.
شهرستان بانه در شمال‌غربی استان كردستان در فاصلة 262 كیلومتری سنندج در مجاورت مرز عراق قرار گرفته است. بانه شهری كوهستانی است كه جنگلهای اطراف آن زیبایی خاصی به این شهر داده است متوسط میزان بارندگی این شهرستان حدود 750 میلیمتر در سال است و این امر تأثیر بسیاری در سرسبزی و آبادی روستاها و تفرجگاه‌های اطراف آن دارد.

نام بانه را از كلمة كردی«بان» به معنی بام و بلندی و متأثر از ارتفاعات و نحوة استقرار و موقعیت شهر بانه می‌دانند بعد از حمله اعراب وحاكمیت اسلام طایفه‌ای به نام «اختیار دینی‌ها» حكومت رادر شهر بانه به دست گرفته وتا دوره زندیه در این شهر حكومت نموده اند.

شهر بانه چند بار دچار آتش سوزی‌های بزرگ شده است و دو بار جای شهر عوض گردیده است كه آخرین بار بعد از جنگ جهانی دوم بوده. اكنون شهر بانه یكی از شهرهای آباد كردستان است و به علت مجاورت با مرز عراق به یكی از كانونهای تجاری استان تبدیل شده است وجود پاساژها و مراكز خرید و تعداد رو به افزایش این پاساژها در سایه امنیت حاكم بر منطقه موجب جذب بیشتر گردشگران از اقصی نقاط كشور به این شهر زیبا شده است.
قیمت بسیار ارزان كالا و خدمات به علاوه نرخ مناسب تسهیلات و امكانات ویژة مسافر مانند رستوران، مراكز اقامتی، (هتل و مهمانپذیر) كرایه ارزان تاكسی و طبیعت كوهستانی و جنگلی كه حاصل آن آب‌و هوای مطبوع و پاك كوهستانی است، شرایط لازم برای تبدیل شدن شهر بانه به یكی از قطب‌های اصلی گردشگری غرب كشور مهیا نموده است.

مهمترین جاذبه‌های گردشگری و اماكن دیدنی شهرستان بانه

پارك كوهستانی دوكانان و پیرمراداین دو پارك در مجاورت هم و در دامنه كوه آربابا با چشم‌اندازی بسیار زیبا به شهر بانه قرار گرفته‌اند. زیارتگاه پیرمراد به عنوان جاذبة زیارتی كه مورد احترام مردم بانه است در داخل این مجموعه قرار دارد. بیشتر مسافرانی كه قصد استراحت در دامان طبیعت را دارند به علت وجود امكانات لازم در دامنة كوه زیبای آربابا در این دو پارك كوهستانی توقف می‌نمایند.

 دریاچه سد بانهاین دریاچة كوچك به علت قرارگیری در مسیر جاده سقز به بانه زیبائی خاصی به منطقه داده است به ویژه اینكه منظره زیبای آن از فراز گردنة خان نمایان می‌گردد. این دریاچه به علت موقعیت ممتاز آن (10 كیلومتری شهر بانه) و پوشش جنگلی اطرافش یكی از مكانهای عمده جذب و استراحت  گردشگران می‌باشد.

 تفرجگاه سورین

این تفرجگاه در 12 كیلومتری جنوب شرقی بانه و در مسیر جاده بانه به مریوان قرار گرفته است این منطقه از لحاظ پوشش جنگلی پرتراكم‌ترین نقطه شهرستان بانه است كه در دو طرف جاده ارتفاعات را پوشانده و منظره زیبایی از كوه و جنگل را بوجود آورده است هم‌چنین مسجد قدیمی و زیارتگاه سورین در این تفرجگاه قرار دارد.

 روستا و غار شوی این روستا به علت چشم‌انداز زیبا كوه جنگل و رودخانه، معماری ویژه و هم‌چنین قلعه و سد باستانی آن یكی از مقاصد گردشگران محسوب می‌گردد در كنار این روستا غار مشهوری قرار گرفته است كه طول آن 267 متر بوده و در انتهای آن دریاچه كوچكی وجود دارد. بازدید از این غار در حال حاضر فقط با امكانات فنی میسر است و در آینده برای بازدید عموم آماده خواهد شد.

 روستای نجنه علیاروستای نجنه علیا یكی از روستاهای هدف گردشگری می‌باشد كه در فاصله 38 كیلومتری جاده بانه به سردشت در محیطی جنگلی و كوهستانی قرار گرفته است اهمیت این روستا به جز محیط طبیعی و بكر زیبای آن در فراوانی چشمه‌سارها، وجود قرآن قدیمی در مسجد تاریخی آن و مجتمع شیلات كوچكی در روستا است كه ماهی‌های آن طعم بسیار لذیذی داشته و در همان محل ارائه می‌گردد.

روستای نژوروستای نژو در شمال غرب شهرستان بانه،واقع در بخش مرکزی  و فاصله 12 کیلومتری شهرستان قرار گرفته است.آثار تاریخی آن در شرق روستابه نام شارکون که فقط کوزه های برزگ و کوچک گلی که داخل بعضی از آنها زغال پیدا می شود باقی مانده است که آن هم در طول زمان به دلیل کشت و عملیات کشاورزی  کم کم از بین رفته است.

در سراسر خاک روستا لوله های گلی به ضخامت حدود 10 سانتیمتر با قابلیت آبرسانی لوله های1/3پیدا می شود و در تمام زمین های روستا چه مزارع و چه دامنه کوهها از این لوله ها می توان یافت.

اما مهمترین اثر باستانی روستا قلعه ای است که در غرب روستا،در حد فاصل روستاهای سیوچ میرآباد علیا و نژو قرار گرفته است.در اطراف این قلعه که با نام محلی (قه لای نژو) معروف است چشمه های آب فراوانی وجود دارد که باعث می شود تعداد زیادی از دوستداران طبیعت و مردم منطقه برای گشت و گذار و بازدید به آنجا بروند. بنا به گفته ساکنان این روستا،قدمت این قلعه به پیش از اسلام بر می گردد و با توجه به اینکه مقبره هایی که در این ناحیه موجود است به طرف بیت المقدس کنده شده اند این قول به نظر صحیح می رسد.

عدم توجه و سهل انگاری در نگهداری این قلعه باعث شده است تا شکل اصلی قلعه در اثر حفاری ها غیر مجاز که توسط افراد سودجو، انجام گرفته است از بین برود و تنها آثاری که از آن می توان دید حصار قلعه در دامنه آن است که با سنگهای بزرگ و تراشیده جلوه عظیمی به ان داده است و هنوز قسمتهایی از آن را می توان دید.

خرابه قلعه هم شامل دو قسمت است که به وسیله یک سنگ بزرگ به عنوان پل به هم مرتبط شده است.این قلعه دارای یک حوض آب بوده است که از ساروج ساخته شده است و در چند سال قبل به کلی تخریب شده است و چیزی از ان باقی نمانده است.

ساکنان روستا به تخت سنگ بزرگی که در غرب قلعه قرار دارد اغلی بگ می گویند  گویا اغلی بگ نام پهلوانی بوده است که ساکن آنجا بوده است و در هنگام لشکر کشی اعراب،در دشت میر آباد به آنها شبیخون زده است و تعداد زیادی از آنها را کشته است تا اینکه شبی گرفتار کمین اعراب می شود و...

گفته می شود جمله ی الاکراد من الجن (کردها از جنیان هستند) به خاطر شبیخون زدن های الغ بیگ گفته شده است. در  جنوب این روستا و در فاصله بین شوی و نژو یک سد باستانی (آبگیر) وجود داشت که دارای قدمت زیادی بود.دیواره های ساروجی این سد تا این اواخر هم موجود بود اما در حدود 17-18 سال پیش قرار شد تا طی یک پروژه عظیم،در محل سد باستانی یک سد جدید برای تامین مصرف آب کشاورزی و آشامیدنی شوی احداث شود و در جریان عملیات خاک برداری، دیواره های ساروجی این سد باستانی تخریب شد.

اما پس از صرف مدت زمان و هزینه بسیار قابل توجهی،  به دلایلی که هرگز برای مردم منطقه روشن نشد عملیات احداث این سد متوقف شد و تنها چیزی که عاید مردم منطقه شد تخریب دیواره های سد باستانی بود.

علاوه بر اینها طبیعت زیبای این روستا در بهار و تابستان باعث شده است که در سالهای اخیر خیل عظیم مردم از شهر برای سپری کردن ساعاتی در دامان طبیعت، به مراتع  و سبزه زار های این روستا بیایند.بیشتر مردم این روستا به کار کشاورزی مشغول هستند و همانند دیگر روستا های ایران،جوانان  سعی در مهاجرت به شهر های دیگر را دارند اما هنوز کسانی هم از آنها هستند که با کشاورزی،سعی در تامین زندگی خانواده خود دارند
نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : سفر، بهشت، کردستان، تصاویر، جاذبه، گردشگری، بانه،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 5 تیر 1392 12:15 ق.ظ
بانه مناطق بسیار زیبای دیگر هم دارد خواهشمندم یک روز صبح هنگام طلوع در مسیر سردشت به بانه یعنی از طرف شرق به بانه نگاه کنید انهم در اطراف روستای زروار یا اطراف روستاهای بوالحسن و اوت و یا اصلا در یک زاویهخ ای در شهر بانه بنشینید و فقط اربابا را بنگرید انگاه ببینید میتوانید از شهر دل بکنید البته عمده حسن شهر بانه مردم خونگرم ان هستند امیدوارم حال که پول زیادی به این شهر تزریق میشود باعث افت اخلاق قبلیشان نشود چون مردم بانه مردمی نجیب.ارام.مومن.باصفاو...ارزومند توفیق این شهر و مردمان خوبش هستم
غزل بابارسول جان دستت درد نکنه که نظر خودت رو برای من و بقیه بچه ها گذاشتی.
امیدوارم که این نظرها باعث بشه که همه ی ما بتونیم ایران عزیزمون رو بشناسیم.
موفق و سر بلند باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

قالب وبلاگ